Australia to bardzo silny partner gospodarczy. Szacuje się, że to dwunasta największa gospodarka świata, która nie poddała się kryzysowi sprzed kilku lat. Ten stabilny wzrost zawdzięcza przede wszystkim zasobom surowców mineralnych. Od lat rośną również obroty handlowe między Polską a Australią, które nabrały rozpędu po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej. Najbardziej perspektywiczny wydaje się być sektor maszyn i urządzeń górniczych, budowlanych, drogowych, przemysł okrętowy i stoczniowy, w tym jachtowy oraz przemysł lotniczy a także przetwórstwa rolno-spożywczego. Poza tym w Australii na stałe mieszka około 200 tysięcy Polaków, a ta liczba z roku na rok wzrasta, bo Antypody kuszą stabilnym rynkiem pracy, sytuacją polityczną i niskim bezrobociem.
W związku z rozwojem współpracy gospodarczej oraz utrzymywaniem więzów rodzinnych coraz bardziej rośnie ilość przesyłek wysyłanych do Australii oraz otrzymywanych z tego kierunku. Sama procedura zamówienia kuriera jest prosta, bo koncentruje się na wypełnieniu intuicyjnego formularza na stronie internetowej brokera. Po wpisaniu parametrów paczki otrzymujemy oferty różnych firm i po wybraniu tej najbardziej dla nas atrakcyjnej kończymy transakcję – uzupełniamy dane, dokonujemy płatności online oraz drukujemy list przewozowy. Musimy pamiętać, że przepisy celne obowiązujące w Australii wymuszają przygotowanie dodatkowej dokumentacji. Jeśli nie dopełnimy tych formalności, to nasza paczka może być zatrzymana przez Australijski Urząd Celny dopóki nie spełnimy wszystkich wymagań. Jako doświadczony broker pomożemy przygotować ci niezbędną dokumentację. Warto też sprawdzić dokładnie listę towarów zakazanych oraz tych, które wymagają dodatkowych pozwoleń.
Oczywiście rodzaj dokumentacji będzie zależny od tego, czy przesyłkę wysyła firma czy osoba prywatna, ale niezbędne okażą się w tym drugim przypadku skany dowodu osobistego, upoważnienia dla agencji celnej i oświadczenia, że przesyłka nie jest efektem transakcji handlowej. Firmy muszą potwierdzić numer REGON, NIP, wpis do KRS lub CEIDG, numeru EORI. Poza tym dołączają wspomniane wyżej upoważnienie i koniecznie fakturę handlową.
Sprawdź ceny przesyłek zagranicznych
Możesz być zainteresowany także: